نزديک به ۳۰ ميليون هکتار از جنگل‌های ايران به نوعی به بيابان تبديل شده است. 


پس از سه روز آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‎های شهرستان کوهدشت در لرستان، سرانجام با پشتيبانی هلي‌کوپترها، نيروهای امداد و کمک‌های مردمی آتش مهار شد و حدود ۱۵۰ هکتار از غني‌ترين رويشگاه‌های بلوط غرب ايران از بين رفت.
خبرگزاری مهر گزارش داده است که دامنه وسيع آتش در اين منطقه‌ صعب‌العبور، از اطفای حريق توسط نيروهای امداد و نجات جلوگيری مي‌کرد و به دليل کمبود امکانات، اعزام هلي‌کوپتر از استان کرمانشاه سه روز به طول انجاميد تا اينکه شب گذشته ۱۲ مرداد مهار شد.
معاون فرمانداری شهرستان کوهدشت در مورد علت وقوع اين آتش سوزی گفته است که هنوز اين موضوع در دست بررسی است اما بنابر گزارش‌های مردمي، چند نفر برای تاراندن زنبورهای عسل و بريدن کندو‌ها از درختان، آتش روشن کرده بودند.
استان لرستان که يکی از غني‌ترين رويشگاه‌های اصلی گونه‌های بلوط در غرب ايران است، از نظر وسعت جنگل بعد از استان‌های فارس و خراسان جنوبی قرار گرفته است و با آتش‌سوزی منطقه کوهدشت تخمين زده شده که ۱۵۰ هکتار از آن نابود شده است.
عليرضا احمدوند، مدير کل منابع طبيعی استان لرستان معتقد است که بخشی از اين آتش‌ها يا توسط گردشگرانی که در اين منطقه بودند شعله‌ور شده و يا ناشی از سوزاندن «کاه و کلش» توسط کشاورزان است.
جنگل‌های استان لرستان هر ساله طعمه حريق مي‌شوند بدون آنکه تجهيزات امداد و نجات به خصوص هلي‌کوپتر برای مهار آتش سوزی در مناطق صعب العبور آن در اختيار جنگل‌بانان باشد.
پيش از آتش‌سوزی کوهدشت، مراتع و جنگلهای بلوط مناطق حفاظت شده‌ای مانند اشترانکوه، سفيدکوه، پلدختر، ويسيان نيز طی سال‌های گذشته در آتش سوخته‌اند.
به گفته فريدون رشيدي، فرماندار پلدختر، در آتش سوزي‌های سال گذشته اين شهرستان بيش از ۹۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع در آتش سوخت و بالغ بر دو ميليارد تومان به منابع طبيعی خسارت وارد کرد.
در اين زمينه، محمد درويش، کار‌شناس محيط زيست گفته است که درخت بلوط ۵۰ ساله را تا ۲۰۰ هزار دلار ارزش گذاری کرده‌اند که اگر تعداد درخت‌های بلوط لرستان، سه ميليون اصله باشد، ارزش اين درختان بيش از ارزش چند هلي‌کوپتر است.
مديرکل منابع طبيعی لرستان اسفند سال گذشته گفته بود که سالانه بين چهار تا پنج هزار هکتار از جنگل‌های اين استان از بين مي‌رود و «آتش سوزي‌، ريزگردهای عربي، کانال کشي، عبور لوله‌های گاز و نفت، مخابرات و احداث جاده» از جمله عوامل آن است.
همچنين تقی ايرواني، فرمانده يگان حفاظت جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری گفته بود که از ابتدای سال ۹۰، ۱۵۵ آتش‌سوزی در اين جنگل‌ها به دليل کمبود نيروی حفاظتي، پيمانکاران مناسب برای اطفای حريق و اعتبار اتفاق افتاده است.
اين در حالی است که عليرضا اورنگي، رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداری ايران گفته است تعداد آتش‌سوزي‌ها در سطح جنگل‌ها و مراتع کشور طی سال گذشته، کمتر از تعداد انگشتان دست بوده و ميزان تخريب‌ها به شدتی که رسانه‌ها مي‌گويند، نيست.
وضعيت جنگل‌های ايران طی سال‌های گذشته هشدارهای فعالان محيط زيست و برخی مسئولان را به دنبال داشته است و از جمله خرداد، رئيس فراکسيون محيط زيست خواستار همکاری دولت و قوه قضاييه با مجلس برای جلوگيری از تخريب محيط زيست شد.
به گفته رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست، در پنج دهه گذشته سطح جنگل‌های ايران از ۱۸ ميليون هکتار به ۱۴ ميليون هکتار کاهش پيدا کرده است و نزديک به ۳۰ ميليون هکتار از جنگل‌های ايران به نوعی به بيابان تبديل شده است.
پيشتر نيز، نماينده سازمان خواربار کشاورزی ملل متحد، فائو، با هشدار نسبت به وضعيت محيط زيست ايران، گفته بود اين کشور يکی از ۷۰ کشور در حال توسعه است که پوشش جنگلی اندک دارد و با اين حال سريع‌تر از ساير نقاط جهان، در حال نابودی است

Advertisements